Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2016, sygn. 2461-IBPP1.4512.649.2016.1.KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP1.4512.649.2016.1.KJ
Uznanie planowanej sprzedaży działki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2016 r. (data wpływu 26 sierpnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania planowanej sprzedaży działki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 sierpnia 2016 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania planowanej sprzedaży działki za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Od 1995 r. Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym indywidualną działalność gospodarczą oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest prowadzenie parkingu samochodowego oraz wynajem nieruchomości własnych. Działalność polegająca na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek nigdy nie była przez Wnioskodawcę wykonywana.
Wnioskodawca jest właścicielem kilku nieruchomości z których jedna część stanowi jego majątek prywatny a druga część stanowi majątek wchodzący w skład prowadzonej działalności gospodarczej. Nieruchomości wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa są wprowadzone do ewidencji środków trwałych, opłaty oraz podatki z nimi związane są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Nieruchomości, które stanowią majątek przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zawsze nabywane były w związku z określonym profilem prowadzonej działalności, np. Nieruchomość zabudowana została nabyta oraz zmodernizowana w celu przeznaczenia na potrzeby sklepu z częściami samochodowymi wraz z magazynem, który kiedyś był przedmiotem działalności Wnioskodawcy. Zakupiony został również budynek na potrzeby warsztatu samochodowego, który kiedyś był przez Wnioskodawcę prowadzony. W ramach działalności Wnioskodawca zakupił również jedną nieruchomość niezabudowaną, z którą wiązał plany wybudowania restauracji. Celem zakupu tej nieruchomości niezabudowanej nie była dalsza odsprzedaż. W wyniku zmiany decyzji biznesowych, działkę na której miała powstać restauracja Wnioskodawca sprzedał w roku 2015 w stanie niezabudowanym. W działkę nie były angażowane środki finansowe w celu podniesienia jej wartości, sprzedaż odbyła się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej a transakcja została udokumentowana aktem notarialnym oraz fakturą VAT wraz z należnym podatkiem VAT. Od początku prowadzenia działalności gospodarczej była to jedyna transakcja sprzedaży nieruchomości, która wchodziła w skład przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Wszystkie nieruchomości, które obecnie wchodzą w skład działalności gospodarczej Wnioskodawcy są oddane w najem. W przeciągu ostatnich 10 lat Wnioskodawca nie dokonywał sprzedaży nieruchomości ze swojego majątku osobistego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right