Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2016, sygn. 2461-IBPP4.4513.287.2016.1.EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP4.4513.287.2016.1.EK

zwolnienie od akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie metalurgicznym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 22 lipca 2016 r. (data wpływu 5 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie metalurgicznym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie metalurgicznym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Odlewnia X S.A. jest producentem elementów służących do przemysłu maszyn rolniczych, motoryzacji, przemysłu stoczniowego, wydobywczego, maszynowego, energetyki oraz wielu innych.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy prowadzone są procesy przemysłowe a w szczególności procesy technologiczne o następującym przebiegu:

  1. Proces żeliwiakowy: Miejscem wytopu metalu jest centralna wytapialnia, w której żeliwo wytapiane jest w procesie duplex, w piecach hutniczych stosowanych do wytopu żelaza (tzw. żeliwiakach). Wnioskodawca dysponuje dwoma żeliwiakami z gorącym dmuchem o średnicy 1200 mm, które to piece pracują z wydajnością 10-12 ton/h. Energia potrzebna do stopienia wsadu pochodzi z procesu spalania paliwa (koksu). Energia elektryczna w trakcie procesu jest wykorzystywana do obsługi i funkcjonowania samego żeliwiaka, tj.: namiarowanie i wsadowanie materiałów (koks, surówka, złom obiegowy, nawęglacz i inne), oczyszczanie i podgrzewanie dmuchu żeliwiaka, sterowanie i nadzorowanie pracy, usuwanie żużla. Tak uzyskany metal może być wykorzystany do bezpośredniego zalewania form lub trafia do pieca indukcyjnego (system duplex).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00