Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2016, sygn. 2461-IBPB-2-1.4514.440.2016.1.MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-2-1.4514.440.2016.1.MZ

Czy czynności wykonywane w ramach systemu cash poolingu prowadzonego przez Bank będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych, przedstawione we wniosku wspólnym z 28 lipca 2016 r. (data wpływu do Biura 1 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowani A Sp. z o.o., B Sp. z o.o., C Sp. z o.o. oraz D Sp. z o.o. (dalej łącznie: Spółki) są spółkami prawa polskiego należącymi do międzynarodowej grupy kapitałowej X (dalej: Grupa). Grupa działa w branży produkcji opakowań, papieru i celulozy na rynku globalnym.

W ramach Grupy planowane jest wdrożenie systemu kompleksowego zarządzania płynnością finansową (tzw. systemu cash poolingu, dalej: System), do którego mają przystąpić Spółki oraz inne zagraniczne spółki z Grupy (np. z Francji i Luksemburga). Celem wdrożenia Systemu jest zoptymalizowanie zarządzania środkami finansowymi uczestników poprzez zarządzanie płynnością finansową oraz ograniczenie potrzeby finansowania zewnętrznego. System umożliwiać będzie podmiotom w nim uczestniczącym korzystanie ze środków finansowych udostępnionych przez innych uczestników. W szczególności, w ramach funkcjonowania Systemu, w przypadku gdy dany uczestnik będzie wykazywał zapotrzebowanie na finansowanie, na jego rachunek bankowy (rachunki bankowe) przelewane będą środki pochodzące z rachunków bankowych innych uczestników Systemu, którzy wykazują w tym momencie nadwyżkę środków tak, aby salda na rachunkach bankowych wszystkich uczestników Systemu były wyrównane do określonego poziomu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00