Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2016, sygn. IBPP4/4513-263/16-1/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4513-263/16-1/PK

Prawo do zwrotu podatku akcyzowego od samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w przypadku jego dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 14 czerwca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w przedmiocie prawa do zwrotu podatku akcyzowego od samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w przypadku jego dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego, w przedmiocie prawa do zwrotu podatku akcyzowego od samochodu osobowego zarejestrowanego czasowo na terytorium kraju w przypadku jego dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest wiodącym autoryzowanym dealerem samochodów marki Mercedes i Smart w Polsce. Jako autoryzowana stacja dealerska Spółka zajmuje się profesjonalną sprzedażą i serwisem m. in. samochodów osobowych.

Jednym z kierunków dystrybucji samochodów osobowych jest sprzedaż samochodów nowych do klienta zagranicznego z Unii Europejskiej (dalej: UE) albo spoza UE.

Proces sprzedaży przebiega w następujący sposób: Spółka nabywa (przysługuje jej tutaj prawo do rozporządzania towarem jak właściciel) nowy niezarejestrowmny samochód osobowy od którego zapłacono podatek akcyzowy. Po zawarciu umowy sprzedaży z finalnym nabywcą samochodu pojazd zostaje zarejestrowany w polskim wydziale komunikacji na finalnego nabywcę którym to jest osoba prowadzącą działalność gospodarczą lub nie prowadzącą działalności gospodarczej zlokalizowana poza terenem Polski (w UE albo poza UE). Rejestracja dokonywana jest na tzw. tymczasowe tablice rejestracyjne. Rejestracja dokonywane jest tylko i wyłącznie dla celów statystycznych. Rejestracja jest rejestracją czasową której celem jest umożliwienie przemieszczenia pojazdu za granicę kraju (wywóz za granicę). Jest to rejestracja w trybie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. tj. z dnia 30 sierpnia 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) dalej: Prawo o ruchu drogowym. W szczególności nie jest to rejestracja czasowa samochodu w celu dopuszczenia do ruchu drogowego tymczasowo, na określony czas niezbędny do dokonania czynności rejestracyjnych i kończąca się stalą rejestracją pojazdu w rozumieniu przepisu art. 74 ust. 2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym. Pojazd nie jest użytkowany na terenie kraju. Następnie mogą wystąpić dwie sytuacje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00