Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2016, sygn. IBPP2/4512-464/16-1/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-464/16-1/WN

powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej przez Spółkę zwrotnej kaucji zabezpieczającej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 czerwca 2016 r. (data wpływu 21 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej przez Spółkę zwrotnej kaucji zabezpieczającej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2016r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymanej przez Spółkę zwrotnej kaucji zabezpieczającej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi w Polsce działalność obejmującą sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych oraz części zamiennych. Sprzedaż samochodów realizowana jest na podstawie zamówień/umów, które zawierają klauzulę, zgodnie z którą Spółka zobowiązuje się do sprzedaży na rzecz nabywcy określonego pojazdu, natomiast nabywca (dalej: Kupujący) jest zobowiązany do odebrania pojazdu z miejsca odbioru w wyznaczonym miejscu. Z chwilą postawienia pojazdu do odbioru umowa zostaje uznana za wykonaną przez Spółkę.

Zgodnie z umową zapłata pełnej ceny sprzedaży powinna nastąpić przed odbiorem pojazdu i jest koniecznym warunkiem wydania pojazdu Kupującemu oraz przejścia prawa własności do pojazdu. Zgodnie z umową z chwilą wydania pojazdu Kupującemu, na Kupującego przechodzą korzyści i obciążenia związane z pojazdem, jak również ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia pojazdu. W celu zabezpieczenia interesów Spółki, zamówienia/umowy zawierają postanowienia dotyczące wpłaty przez Kupującego kaucji zabezpieczającej, zwrotnej. Celem wpłaty takiej kaucji przez Kupującego jest zabezpieczenia należytego wykonania przez niego zobowiązań wynikających z zamówienia/umowy. Brak wpłaty kaucji w terminie określonym w zamówieniu/umowie powoduje rozwiązanie umowy. Kaucja zostanie zwrócona Kupującemu w określonym czasie od dnia wydania pojazdu pod warunkiem wykonania przez Kupującego wszystkich jego zobowiązań wynikających z umowy w terminach w niej określonych. W przypadku odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania z winy Sprzedającego kaucja ma być zwrócona na rzecz Kupującego w pojedynczej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00