Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2016, sygn. IBPB-1-1/4511-434/16-1/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

W zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego wykorzystywanego w tej działalności na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lipca 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 27 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego wykorzystywanego w tej działalności na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego wykorzystywanego w tej działalności na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą i jednocześnie jest czynnym podatnikiem VAT. Zamierza pozyskać na potrzeby działalności samochód osobowy. Otrzymał propozycje zawarcia umowy finansowania operacyjnego z opcją zwrotu pojazdu po zakończeniu umowy. Umowa przewiduje m.in. (1) cenę pojazdu netto - 194.186 PLN, (2) okres umowy w miesiącach - 48 miesięcy, (3) wstępną opłatę leasingową (wpłata początkowa) - 10% tj. 19.419 PLN, (4) miesięczną opłatę leasingową 3.105,49 PLN. Umowa przewiduje 2 opcje zakończenia umowy: (a) zwrot pojazdu do finansującego, (b) wykup pojazdu za kwotę 72.067 PLN netto plus VAT, będącą wartością końcową umowy (stanowiącą 37,11% ceny netto pojazdu). Licząc sumę ustalonych w umowie leasingu opłat z uwzględnieniem opcji zakupu samochodu po zakończeniu umowy - suma ta przewyższa wartość początkową samochodu. Natomiast jeśli umowa miałaby zakończyć się zwrotem samochodu do finansującego, wówczas suma opłat poniesionych przez okres trwania umowy byłaby mniejsza od wartości samochodu, którego umowa dotyczy. Korzystający ma obowiązek poinformowania Finansującego o wyborze jednej z opcji zakończenia umowy na 30 dni przed jej terminem zakończenia, czyli po 4 latach. Dodatkowo ogólne warunki umowy finansowania operacyjnego zawierają zapis: zgodnie z przepisami podatkowymi amortyzacji pojazdu jako środka trwałego dokonuje finansujący, a korzystający ponosi opłaty z tytułu używania pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00