Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-375/16/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-375/16/MO
Czy zasadne jest utożsamianie użytkowania przez Spółkę opisanych kontenerów z definicją urządzenia przemysłowego występującego w polsko-austriackiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 12 ust. 3), a co za tym idzie słuszne jest pobieranie z tego tytułu przez Spółkę zryczałtowanego podatku dochodowego tzw. podatku u źródła na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 updop?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 27 kwietnia 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania przez Spółkę zryczałtowanego podatku podatkowego z tytułu wynajmu Spółce kontenerów przez firmę mającą siedzibą w Austrii jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania przez Spółkę zryczałtowanego podatku podatkowego z tytułu wynajmu Spółce kontenerów przez firmę mającą siedzibą w Austrii.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka z o.o. jest spółką prowadzącą roboty budowlano-montażowe na terenie Polski i poza jej granicami. Do realizacji robót na terenie kraju wykorzystuje kontenery biurowe, magazynowe i sanitarne dostarczone na teren Polski, które wynajmuje od firmy mającej siedzibę w Austrii. Podmiot austriacki nie ma na terenie Polski zakładu w rozumieniu polsko-austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Spółka jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej firmy austriackiej.