Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-346/16/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-346/16/AB

Czy wartość zapłaconej z własnych środków promesy bankowej, która nie zostanie Spółce zwrócona w jakiejkolwiek formie, poniesionej przed zakończeniem inwestycji, podwyższy wartość początkową realizowanej inwestycji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 kwietnia 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 26 kwietnia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu kwalifikacji zapłaconej z własnych środków promesy bankowej, niezbędnej do ubiegania się o dotację jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2016 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu kwalifikacji zapłaconej z własnych środków promesy bankowej, niezbędnej do ubiegania się o dotację.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. złożyła wniosek o dofinansowanie projektu ... poddziałanie 3.2.1 Badania na rynek. W ramach projektu, aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie, Spółka została zobowiązana do uzyskania przyrzeczenia otrzymania kredytu z banku. Za otrzymaną promesę bankową zapłaciła 30.000,00 zł, z własnych środków pieniężnych. Firma nie starałaby się o kredyt, gdyby nie planowana inwestycja. Otrzymany w przyszłości kredyt będzie wykorzystany na tę inwestycję. Spółka nie zaliczyła tego wydatku do kosztów bieżących, a zawiesiła na koncie Środki trwałe w budowie, jako wartość, która podwyższy cenę nabycia/wytworzenia inwestycji i zostanie zakwalifikowana do kosztów, po oddaniu środka trwałego do użytkowania, poprzez odpisy amortyzacyjne. Obecnie firma posiada grunt pod budowę nowego zakładu oraz projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę. Przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem poużytkowych butelek z tworzyw sztucznych, wytwarzając płatki PET. Płatki PET mogą stanowić surowiec do produkcji różnych wyrobów lub przetwarza się je na regranulat. O dalszym przeznaczeniu i wykorzystaniu płatka PET decyduje przede wszystkim jego jakość rozumiana, jako czystość bezwzględna. W nowym zakładzie Spółka z o.o. zamierza wprowadzić nową technologię produkcji płatka PET, która pozwoliłaby wykorzystać uzyskany wyrób do produkcji opakowań produktów spożywczych. Ubiegając się o dofinansowanie firma powinna dysponować również własnymi środkami na realizację projektu. Część potrzebnego wkładu własnego Spółka pokryje uzyskanym z banku kredytem. Obecnie przedsiębiorstwo nie posiada podpisanej umowy o dofinansowanie, a jedynie złożyło wniosek o wsparcie finansowe i aby móc złożyć wniosek o dofinansowanie firma musiała przedłożyć przyrzeczenie banku o udzielenie kredytu. Warunkiem realizacji nowej inwestycji jest uzyskanie dofinansowania z Funduszy Europejskich w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych. Kosztami kwalifikowanymi będą wydatki na zakup maszyn i urządzeń oraz wydatki na zakup usług budowlanych. Wydatek na zakup promesy bankowej nie będzie ujęty w kwocie kosztów kwalifikowanych. Spółka otrzymaną z banku promesę w wysokości 30.000 zł zapłaciła z własnych środków i kwota ta nie będzie ujęta w kosztach kwalifikowanych, nie będzie Spółce zwrócona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00