Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2016, sygn. IBPB-2-1/4514-258/16/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-1/4514-258/16/DP

Czy uchwała o wypłacie zysku w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym będzie nakładała na Wnioskodawcę obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w momencie jej podjęcia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 kwietnia 2016 r. (data wpływu do Biura 26 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym 19 maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych powstałych w momencie podjęcia uchwały o wypłaceniu w ratach przez okres kilku lat wspólnikom spółki jawnej wypracowanego zysku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych powstałych w momencie podjęcia uchwały o wypłaceniu w ratach przez okres kilku lat wspólnikom spółki jawnej wypracowanego zysku.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 6 maja 2016 r. znak: IBPB-2-1/4514-258/16/DP, IBPB-2-1/4514-259/16/DP wezwano do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 19 maja 2016 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest krajową spółką osobową i zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W spółce jawnej (u Wnioskodawcy) jest dwóch wspólników osoby fizyczne. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca ewidencjonuje w księgach rachunkowych. Zgodnie z zapisami umowy Wnioskodawcy, udziały poszczególnych wspólników w zysku Wnioskodawcy, odpowiadają ich procentowemu udziałowi kapitałowemu. Przez cały okres działalności prowadzonej w formie spółki jawnej, zysk wypracowany przez Wnioskodawcę wypłacany był wspólnikom jedynie w części a pozostała część zysku wypracowanego za poszczególne lata była, w drodze uchwały wspólników, kierowana na kapitał rezerwowy Wnioskodawcy. Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiąganych przychodów odpowiednio pomniejszonych o koszty ich uzyskania, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspólnicy wpłacali miesięczne zaliczki na podatek dochodowy a po zakończeniu roku podatkowego składali zeznania roczne i wpłacali ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym, wynikającym z zeznania rocznego a sumą faktycznie uiszczonych zaliczek za dany rok podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00