Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2016, sygn. IBPB-1-3/4510-272/16/WLK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-272/16/WLK
Jakie koszy uzyskania przychodów powinna przyjąć Spółka Nabywająca w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w Spółce Nabywanej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 marca 2016 r. (data wpływu do BKIP w Lesznie za pośrednictwem platformy e-PUAP 16 marca 2016 r.), uzupełnionym 31 marca i 16 maja 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, jakie koszy uzyskania przychodów powinna przyjąć Spółka Nabywająca w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w Spółce Nabywanej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2016 r. do BKIP w Lesznie (30 marca 2016 r. do tut. BKIP), wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, jakie koszy uzyskania przychodów powinna przyjąć Spółka Nabywająca w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w Spółce Nabywanej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 kwietnia 2016 r. Znak: IBPB-1-3/4510-272/16/WLK, wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 maja 2016 r.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej Wnioskodawca lub Spółka Nabywająca) otrzyma w drodze dwóch aportów udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę w Polsce (dalej: Spółka Nabywana). W ramach pierwszego aportu, Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosów w Spółce Nabywanej. Następnie, w wyniku kolejnego aportu Wnioskodawca posiadając już bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej otrzyma udziały Spółki Nabywanej w związku z czym zwiększy ilość udziałów w Spółce Nabywanej. W związku z aportami dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego oraz emisji udziałów własnych (dalej: Udziały Własne) przez Spółkę Nabywającą, które obejmą wspólnicy wnoszący aportem udziały w Spółce Nabywanej. Wspólnikami wnoszącymi aporty udziałów będą dwie osoby fizyczne (dalej Wspólnicy). Każdy ze wspólników w ramach odrębnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego wniesie aportem, posiadane udziały w Spółce Nabywanej, z tym że w pierwszej kolejności zostanie wniesiony aport udziałów w wyniku którego Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosów Spółki Nabywanej. W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, dojdzie do dwóch transakcji nabycia udziałów - dwóch aportów - od dwóch Wspólników, przy czym planowane jest że transakcje te nie nastąpią równocześnie, tj. w pierwszej kolejności dojdzie do podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego w Spółce Nabywającej w związku z czym Wspólnik wniesie aportem udziały Spółki Nabywanej, które zapewniają bezwzględną większość praw głosu, a następnie w wyniku kolejnej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego kolejny Wspólnik wniesie aportem udziały Spółki Nabywanej (Druga Uchwała). Druga Uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego może zostać podjęta po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Nabywającej w KRS lub przed jego rejestracją. Wspólnicy nie otrzymają od Wnioskodawcy żadnej (w tym częściowej) zapłaty w gotówce. Spółka Nabywająca w przyszłości planuje dokonanie odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Nabywanej, w związku z którym powstanie po stronie Spółki Nabywającej przychód.