Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2016, sygn. IBPB-1-2/4510-275/16/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-2/4510-275/16/MS
W którym momencie Spółka ma prawo rozpoznać jako koszt uzyskania przychodów zapłaconą opłatę za dostępność, opłatę agenta oraz opłatę za koordynację (za wyjątkiem części dotyczącej finansowania z kredytu wypłaty dywidendy)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lutego 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 12 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej opłaty za dostępność, opłaty agenta oraz opłaty za koordynację (za wyjątkiem części dotyczącej finansowania z kredytu wypłaty dywidendy) w związku z zawartą umową o kredyt odnawialny jest prawidłowe (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).
UZASADNIENIE
W dniu 12 lutego 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej opłaty za dostępność, opłaty agenta oraz opłaty za koordynację (za wyjątkiem części dotyczącej finansowania z kredytu wypłaty dywidendy) w związku z zawartą umową o kredyt odnawialny.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej także Spółka) jest spółką kapitałową dominującą w grupie kapitałowej oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest działalność w zakresie wydobycia rud miedzi oraz produkcji z tych rud metali, będących przedmiotem sprzedaży (głównie miedzi). Jednostkowe koszty produkcji metali utrzymują się w Spółce na stałym poziomie (dla miedzi ok. 5 tys. USD/tonę). Natomiast ceny sprzedaży metali produkowanych przez Spółkę są niezależne od Spółki, bowiem metale te są notowane na giełdach światowych, co w konsekwencji powoduje, że możliwa do uzyskania przez Spółkę cena sprzedaży (a więc wysokość przychodów) wyznaczana jest przez notowania giełdowe. Przykładowo średnioroczne notowania cen miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali stanowiły: