Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2016, sygn. IBPP4/4512-14/16/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/4512-14/16/EK

miejsce świadczenia usług-usługi logistyczno-magazynowe

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 22 stycznia 2016 r. (data wpływu 26 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi logistyczno-magazynowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi logistyczno-magazynowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

X sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podmiotem wchodzącym w skład międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją najwyższej jakości materiałów ogniotrwałych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Spółka poza zasadniczą działalnością świadczy przy okazji usługi polegające na organizowaniu transportu, magazynowaniu i przygotowywaniu do dalszego wywozu towarów należących do podmiotów zagranicznych w grupy X, które nie posiadają siedziby i nie prowadzą działalności gospodarczej na terytorium Polski. W tym celu Spółka wykorzystuje m.in. należące do niej hale i magazyny. Usługi te zawsze mają charakter kompleksowy - wszystkie wskazane wyżej elementy występują łącznie i są z sobą bezpośrednio związane.

Spółka w ramach świadczonej usługi organizuje transport towaru (należącego do usługobiorcy) z terytorium innego państwa unijnego do swoich magazynów na terytorium Polski. W magazynie towary pozostają najczęściej przez kilka dni. Tam towary są konsolidowane w większe partie i przygotowywane do dalszego transportu. Spółka w znacznej mierze odpowiada za zorganizowanie tego transportu - kontaktuje się z podmiotem odpowiedzialnym za dostarczenie towaru do nabywcy, przygotowuje towar i wydaje przewoźnikowi. Wnioskodawca na żadnym etapie nie nabywa towarów, świadcząc jedynie kompleksową usługę logistyczno-magazynową. Za wszystkie opisane wyżej czynności składające na świadczoną przez Spółkę usługę odpowiadają pracownicy Spółki. Usługobiorca i jego przedstawiciele nie mają wstępu na teren magazynów Spółki, nie decydują też o rozmieszczeniu składowanych towarów i nie uczestniczą w przygotowywaniu odpowiednich partii towaru wydawanych przewoźnikowi. Usługobiorca nie wynajmuje ani nie dzierżawi magazynu lub jego części i w żaden sposób nim nie dysponuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00