Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2016, sygn. IBPP3/4512-816/15/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/4512-816/15/EJ
Dokumentowania czynności udziału w zyskach na podstawie umowy o współpracę w ramach zawartego konsorcjum.
INTERPRETACJA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego z 22 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 października 2015 r. (data wpływu 3 listopada 2015 r.) uzupełnionym pismem z 2 lutego 2016 r. (data wpływu 8 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności udziału w zyskach na podstawie umowy o współpracę notą księgową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania czynności udziału w zyskach na podstawie umowy o współpracę notą księgową. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 2 lutego 2016 r. (data wpływu 8 lutego 2016 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 22 stycznia 2016 r. znak: IBPP3/4512-816/15/EJ.
W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem lutego 2016 r. przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (Spółka z o.o.), którego przedmiotem działalności jest m.in. budownictwo, obsługa nieruchomości, wynajem nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest właścicielem gruntu o powierzchni 1,6979 ha z przeznaczeniem pod budowę budynków mieszkalnych. W związku z tym, że Wnioskodawca nie posiada środków na realizację inwestycji oraz nie posiada zdolności kredytowania zawarł umowę o współpracy ze spółką cywilną celem realizacji wspólnego przedsięwzięcia budowa osiedla mieszkaniowego, a następnie sprzedaż lokali. Inwestycja składa się z czterech budynków A, B, C i D, w tym budynek A składa się z pięciu segmentów. Szczegółowe warunki współpracy pomiędzy spółkami zostały określone w umowie o współpracy realizacyjnej z 15 maja 2012 r., która stanowi, że Strony działają na zasadzie wspólnego przedsięwzięcia nieposiadającego odrębnej podmiotowości prawnej oraz zobowiązują się do uczestniczenia w przychodach o kosztach w określonych proporcjach. Przedmiotowa umowa określa zasady wzajemnej współpracy w zakresie budowy osiedla mieszkaniowego, finansowania kosztów budowy, obowiązków stron oraz zasad podziału zysku. Umowa stanowi, że Wnioskodawca zobowiązany jest do udostępnienia nieruchomości na której będzie realizowana inwestycja, a spółka cywilna do finansowania i faktycznej realizacji inwestycji budowlanej. Kwota zakupu udostępnionej nieruchomości wyniosła kwotę 2.050.000,00 zł netto. Sprzedażą wybudowanych lokali będzie zajmować się Wnioskodawca. Strony ustaliły również kwestię podziału zysku, w proporcji 90% dla spółki cywilnej oraz 10% dla Wnioskodawcy. Jako zysk określiły kwotę, która pozostaje po odliczeniu od kwoty sprzedaży wszelkich kosztów poniesionych przez Strony na budowę osiedla, w szczególności wartość nieruchomości, dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right