Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.410.2016.1.KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.410.2016.1.KK

w zakresie nieuznania za usługę nabycia wierzytelności w drodze aportu oraz braku opodatkowania ww. czynności podatkiem VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2016 r. (data wpływu 15 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca jest właścicielem zarejestrowanego znaku towarowego, który jest znakiem słowno-graficznym (dalej: Znak). Znak jest wykorzystywany w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę, tzn. sprzedaje on swoje towary pod tym Znakiem. Wnioskodawca planuje dokonać aportu Znaku (dalej: Aport) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski (dalej: Spółka). Spółka będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Przed dokonaniem Aportu Wnioskodawca dokona wyceny rynkowej Znaku w celu określenia wartości przedmiotu Aportu. Nominalna wartość udziałów, jakie Wnioskodawca planuje objąć w zamian za Aport (dalej: Udziały) będzie niższa niż wartość wkładu niepieniężnego. Różnica w wartościach tj. wynikająca z objęcia udziałów po cenie wyższej niż ich wartość nominalna zostanie przekazana zgodnie z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r po z. 1030 ze zm., dalej: KSH) na kapitał zapasowy Spółki. W rezultacie tego suma wartości objętych udziałów i kwoty przekazanej na kapitał zapasowy będzie odpowiadać wartości rynkowej wniesionego Aportu. Spółka będzie wykorzystywała Znak w celu prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Z uwagi na fakt, że Znak wnoszony jako Aport do Spółki nie będzie spełniał definicji przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, transakcja wniesienia Znaku do Spółki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00