Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2016, sygn. 1061-IPTPB3.4511.428.2016.1.PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB3.4511.428.2016.1.PM

W zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem odprawy w ramach Programu Dobrowolnych Odejść

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 9 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem odprawy w ramach Programu Dobrowolnych Odejść jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłaceniem odprawy w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

. S.A. planuje wprowadzenie Programu Dobrowolnych Odejść dla pracowników .. S.A. PDO (dalej zwanego: PDO), który zatwierdzony zostanie w formie Regulaminu. Celem programu jest zamiar dostosowania poziomu i struktury zatrudnienia do potrzeb przedsiębiorstwa. Program umożliwia pracownikom złożenie oświadczenia woli o deklaracji rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron na zasadach i w terminach określonych w PDO, a następnie rozwiązanie umowy o pracę po wyrażeniu zgody przez pracodawcę. Z programu mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, którzy do dnia wejścia w życie Regulaminu nie zawarli z pracodawcą porozumienia stron rozwiązującego umowę o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00