Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2016, sygn. IPTPB1/4511-725/15-2/MH, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/4511-725/15-2/MH
Czy wynagrodzenie wypłacane zleceniobiorcom świadczącym opisane usługi w Niemczech jest opodatkowane w Polsce, a co za tym idzie, czy na Wnioskodawcy jako płatniku ciąży obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) w zw. z art. 16 ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U., poz. 1649) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2015 r. (data wpływu 12 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcom wykonującym umowę zlecenia poza granicami Polski jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcom wykonującym umowę zlecenia poza granicami Polski.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawcą jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której przedmiot przeważającej działalności stanowi pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych PKD 88.10.Z. Wnioskodawca posiada siedzibę oraz miejsce wykonywania działalności w Polsce, jednakże usługi w zakresie opieki i pomocy domowej osobom w podeszłym wieku, osobom niepełnosprawnym lub przewlekle chorym świadczone są w Niemczech. W celu realizacji swojej działalności, Wnioskodawca zawiera umowy zlecenia, na podstawie których zleca doświadczonym osobom fizycznym wykonywanie powyższych usług. Konieczna elastyczność w planowaniu świadczenia usług oraz brak bezpośredniego podporządkowania osób wykonujących czynności opieki przemawiają za cywilnoprawnym charakterem zawieranych umów. Przedmiotowe umowy zlecenia zawierane są z daną osobą na okres najczęściej 2-3 miesięcy i wskazują konkretnie miejsce wykonywania usługi poprzez podanie adresu gospodarstwa domowego w Niemczech, w którym zamieszkuje osoba objęta opieką. Zleceniobiorcy posiadają centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) na terytorium Polski i nie dysponują na terytorium Niemiec stałą placówką, poprzez którą wykonywaliby ustalony w umownie zakres czynności. Okres wykonywania pracy w Niemczech (świadczenia usług opieki i pomocy domowej) niejednokrotnie przekracza 183 dni w 12 następujących po sobie miesiącach, co ma miejsce w przypadku zawarcia z daną osobą kilku kolejnych, następujących po sobie umów o tożsamej treści. Wnioskodawca nie posiada na terytorium Niemiec zakładu ani też stałego miejsca prowadzenia działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right