Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2016, sygn. IPTPB2/4511-638/15-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania z Wielkiej Brytanii rekompensaty, na którą składają się odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz okresowe cywilnoprawne świadczenie pieniężne spełniające warunki renty z tytułu czynu niedozwolonego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2015 r. (data wpływu 16 października 2015 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania z Wielkiej Brytanii rekompensaty, na którą składają się odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz okresowe cywilnoprawne świadczenie pieniężne spełniające warunki renty z tytułu czynu niedozwolonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2015 r. został złożony przez małoletniego .. reprezentowanego przez przedstawiciela ustawowego matkę .., która upoważniła do reprezentowania Małoletniego radcę prawnego Pana .., ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania z Wielkiej Brytanii rekompensaty, na którą składają się odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz okresowe cywilnoprawne świadczenie pieniężne spełniające warunki renty z tytułu czynu niedozwolonego.

We wniosku opisano następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, małoletnią, urodzoną w Wielkiej Brytanii w dniu 30 sierpnia 2005 r., posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.; dalej: ustawa o pdof), ponieważ posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). W związku z nienależytą opieką poporodową Wnioskodawcy świadczoną przez personel brytyjskiego zakładu opieki zdrowotnej w Londynie, Wielka Brytania (dalej: Szpital), u Wnioskodawcy, jako kilkudniowego noworodka nastąpiło zdarzenie będące źródłem szkody z tytułu błędu medycznego powodującego u Wnioskodawcy ciężkie hipernatremiczne odwodnienie organizmu z powodu niedożywienia. Błąd medyczny polegał na zaniechaniu należytej opieki przy karmieniu noworodka przez personel medyczny Szpitala (dalej: Czyn Niedozwolony oraz Błąd Medyczny). Powikłania wynikające ze złej procedury opieki nad Wnioskodawcą jako noworodkiem, trwale wpłynęły na stan zdrowia Wnioskodawcy, powodując zakrzepicę naczyń żylnych mózgu oraz trwały uszczerbek na zdrowiu. Nadto, stan zdrowia Wnioskodawcy nie rokuje na całkowite wyleczenie, co po ustaniu władzy rodzicielskiej rzutuje na bardzo prawdopodobną konieczność ograniczonego lub pełnego ubezwłasnowolnienia Wnioskodawcy oraz prawdopodobną konieczność ustanowienia na Jego rzecz w przyszłości, kurateli bądź opieki w rozumieniu prawa rodzinnego i cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00