Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2016, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.167.2016.1.AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPP2-2.4512.167.2016.1.AO

Opodatkowanie podatkiem VAT okazjonalnej sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości i uznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2016 r. (data wpływu 7 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT okazjonalnej sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości i braku uznania Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT okazjonalnej sprzedaży udziału w prawie własności nieruchomości i braku uznania Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem nabyła w 2008 roku na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego udział wynoszący 1/2 części w prawie własności nieruchomości gruntowej. Dla nieruchomości tej o powierzchni 2,0504 ha prowadzona jest księga wieczysta i składa się z działki oznaczonej geodezyjnie numerem 341/1. Nabycie nastąpiło ze wspólnych środków małżonków, tj. wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków i tym samym nabyty udział w prawie własności nieruchomości również wszedł do majątku wspólnego Wnioskodawczyni i jej męża.

Nieruchomość ta stanowiła grunt rolny (łąka), a celem jej zakupu była lokata prywatnego kapitału z uwzględnieniem możliwości zbycia. Przedmiotowa nieruchomość od dnia jej nabycia nie była użytkowana przez Zainteresowaną ani pozostałych współwłaścicieli, tzn. nie była na niej prowadzona działalność rolnicza w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ani wykorzystywana w innym niż rolniczym celu. Nieruchomość nie była wykorzystywana w celu zarobkowym, ani do innych czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Nie jest też planowane jakiekolwiek jej użytkowanie przez Wnioskodawczynię i pozostałych współwłaścicieli do dnia jej zbycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00