Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2016, sygn. ILPB2/4510-1-28/16-2/AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/4510-1-28/16-2/AO
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Spółkę Wydatków Strategicznych .
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 12 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Spółkę Wydatków Strategicznych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez Spółkę Wydatków Strategicznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej również: Spółka) będący spółką z siedzibą w Polsce podlegającą opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania, prowadzi działalność w zakresie produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. W celu rozwoju prowadzonej działalności (głównie z perspektywy terytorialnej) Spółka podjęła decyzję o nabyciu udziałów brytyjskiej spółki zajmującej się m.in. dystrybucją sprzętu gospodarstwa domowego na terenie Wielkiej Brytanii (dalej również: spółka brytyjska). Podejmując decyzję o nabyciu ww. podmiotu Spółka brała przede wszystkim pod uwagę perspektywę współpracy ze spółką brytyjską w ramach transakcji towarowych (tj. możliwość sprzedaży produktów/towarów w celu dalszej dystrybucji), bowiem Spółka dotychczas sprzedawała swoje produkty oraz towary na terenie Wielkiej Brytanii głównie za pośrednictwem dużych dystrybutorów zlokalizowanych w dużych miastach, podczas gdy przejęcie ww. spółki brytyjskiej powinno umożliwić Spółce ekspozycję jej produktów i towarów w mniejszych miejscowościach oraz sklepach. Zwiększona sprzedaż na terenie Wielkiej Brytanii, możliwa dzięki włączeniu ww. spółki brytyjskiej do grupy, do której należy Spółka przełożyłaby się odpowiednio na zwiększanie przychodów Spółki.