Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2016, sygn. ILPP1-3/4512-1-13/16-2/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1-3/4512-1-13/16-2/JN
Podatek od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny składników majątkowych i niemajątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2016 r. (data wpływu 15 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny składników majątkowych i niemajątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny składników majątkowych i niemajątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej przez żonę Wnioskodawcy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prywatnie wynajmuje kilka nieruchomości. Najem ten jest rozliczany w formie ryczałtu.
Wnioskodawca wraz z małżonką planują zawiązanie spółki jawnej (dalej: spółka).Wspólnikami spółki będą wyłącznie Wnioskodawca oraz jego żona. Wnioskodawca wraz z żoną planują przekazanie umową darowizny do nowo powstałej spółki szeregu składników majątkowych &‒ nieruchomości, należących do wspólnego majątku małżonków (współwłasność łączna), w oparciu o które żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu. Darowizna na rzecz spółki nie będzie obejmowała całego majątku, w oparciu o który żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą. Majątek, w oparciu o który żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą obejmuje także inne nieruchomości, które są wynajmowane innym podmiotom. Wszystkie składniki majątku, mającego zostać przedmiotem darowizny, są wpisane do ewidencji środków trwałych żony Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie wykorzystuje składników majątku mających być przedmiotem darowizny w jakikolwiek sposób.