Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2016, sygn. ILPB3/4510-1-275/16-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/4510-1-275/16-2/ŁM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2016 r. (data wpływu 14 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych:

  • w części dotyczącej braku obowiązku pobrania podatku od należności za korzystanie z oprogramowania jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej braku obowiązku pobrania podatku od należności za korzystanie z serwera jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania należności za korzystanie z oprogramowania jest bezprzedmiotowe,
  • w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania należności za korzystanie z serwera jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającą siedzibę na terenie Polski i podlegającą w związku z tym opodatkowaniu w Polsce jako rezydent podatkowy. Na mocy umowy zawartej ze spółką prawa niemieckiego, posiadającą siedzibę na terenie Niemiec i podlegającą tam opodatkowaniu od całości uzyskiwanych dochodów, a więc rezydentem podatkowym Niemiec, wnioskodawca korzysta z oprogramowania biznesowego na zasadzie umowy licencyjnej z prawem do korzystania z oprogramowania wyłącznie dla własnych celów bez możliwości dalszego udostępniania lub jego zbywania. Licencjodawca jest spółką prawa handlowego Niemiec będącą odpowiednikiem polskiej spółki z o.o., a więc zarejestrowany jest jako GmbH. Jest to więc typ spółki wymieniony w poz. 11 załącznika nr 5 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka polska, a więc wnioskodawca, obciążana jest za korzystanie z oprogramowania co miesiąc. Jednocześnie tym samym dokumentem Rechnung, czyli fakturą wnioskodawca obciążany jest za korzystanie z serwera, na którym zainstalowane jest powyższe oprogramowanie. Rachunek kontrahenta opiewa na jedną kwotę za należność z dwóch tytułów. Umowa nie zawiera informacji wskazujących jaka część należności dotyczy korzystania z oprogramowania, a jaka część dotyczy korzystania z serwera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00