Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2016, sygn. ILPP2/4512-1-234/16-4/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-234/16-4/AD
Opodatkowanie czynności przekazania wspólnikowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej reprezentowanej przez Doradcę Podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2016 r. (data wpływu 8 kwietnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2016 r. (data wpływu 6 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania wspólnikowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania wspólnikowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniono 6 czerwca 2016 r. o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jawna (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką osobową, mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnikami w spółce są dwie osoby fizyczne. W związku z planowaną reorganizacją modelu działalności możliwym jest, iż w wyniku tych działań Spółka zostanie zlikwidowana. Umowa Spółki przewiduje, iż w przypadku jej likwidacji jeden ze wspólników otrzyma udział w majątku polikwidacyjnym w wysokości 90% (Wspólnik 1), zaś drugi ze wspólników w wysokości 10% (Wspólnik 2).
Na moment likwidacji majątek Spółki będą stanowić elementy takie jak m.in. nieruchomość, towary, wierzytelności itp., które łącznie można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 2 pkt 27e ustawy VAT (dalej: ZCP). Planowanym jest, iż ZCP w ramach majątku polikwidacyjnego zostanie przekazane Wspólnikowi 1. Wspólnik 2 otrzyma pozostałe elementy majątku Spółki (takie jak część towarów czy wyposażenia), proporcjonalnie do przysługującego mu udziału w majątku polikwidacyjnym, które nie będą łącznie stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Od elementów składających się na ZCP Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right