Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2016, sygn. ILPB4/4510-1-49/16-3/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/4510-1-49/16-3/ŁM
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie spółki komandytowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2016 r. (data wpływu 1 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie spółki komandytowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z 21 marca 2016 r. (data wpływu 29 marca 2016 r.) − o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie spółki komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka z o.o. (Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Polski oraz podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W przyszłości rozważane jest połączenie Wnioskodawcy ze spółką komandytową z siedzibą w Polsce (Spółka komandytowa). Wspólnikami Spółki komandytowej są rezydenci podatkowi w Polsce (podlegający w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Wnioskodawca nie jest wspólnikiem Spółki komandytowej. Połączenie Spółki komandytowej z Wnioskodawcą nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm. KSH). Zgodnie z tym przepisem połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). W konsekwencji połączenia nastąpiłoby więc przeniesienie całego majątku Spółki komandytowej na Wnioskodawcę w zamian za udziały, które Wnioskodawca wyda wspólnikom Spółki komandytowej. W wyniku połączenia Spółka komandytowa przestanie istnieć. Majątek Spółki komandytowej zostanie przeniesiony na Spółkę kapitałową.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right