Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2016, sygn. ILPP4/4512-1-22/16-2/WJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-22/16-2/WJ

Transakcja łańcuchowa obowiązek podatkowy, prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2015 r. (data wpływu 11 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

A dalej Spółka, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym podatku od towarów i usług. Spółka zamawia towary u krajowych dostawców (zwykle jest to spółka córka zagranicznego podmiotu). Warunki dostawy w zamówieniu określone są jako FCA, EXW lub CPT siedziba zagranicznego producenta.

Przedmiotem nabycia są towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. lub towary rozliczane na zasadach ogólnych.

Mimo wskazania w zamówieniu warunków FCA, EXW siedziba zagranicznego producenta, lub CPT, Spółka faktycznie na żadnym etapie nie uczestniczy w organizacji transportu ani w wyborze przewoźnika. Przy warunkach FCA lub EXW Spółka jest obciążana za transport przez swojego dostawcę (odrębną fakturą lub w odrębnej pozycji faktury za dostarczony towar). Kwota obciążenia za transport jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami zawartymi w zamówieniu. W przypadku warunków CPT Spółka nie jest obciążana kosztami transportu, przy czym na dokumencie przewozowym od producenta towaru wskazana jest formuła CPT magazyn krajowego pośrednika (towar jest jednak przemieszczany bezpośrednio do Spółki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00