Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2016, sygn. ILPP1/4512-1-889/15-5/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-889/15-5/TK
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania darowizny znaku towarowego za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz określenia podstawy opodatkowania dla tej czynności.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2015 r. (data wpływu 12 grudnia 2015 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 14 grudnia 2015 r. (data wpływu 18 grudnia 2015 r.) i 13 lutego 2016 r. (data wpływu 13 lutego 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania darowizny znaku towarowego za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz określenia podstawy opodatkowania dla tej czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania darowizny znaku towarowego za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT oraz określenia podstawy opodatkowania dla tej czynności. Wniosek uzupełniono w dniu 18 grudnia 2015 r. o pełnomocnictwo oraz w dniu 13 lutego 2016 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 13 lutego 2016 r.).
Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto jest właścicielem prawa do znaku towarowego, który jest znakiem słowno-graficznym (dalej: Prawo). Prawo do znaku towarowego nie jest zarejestrowane, tzn. nie podlega obecnie ochronie wynikającej z rejestracji w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej ani w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Zainteresowany nabył Prawo na podstawie umowy o dzieło, na podstawie której podmiot zajmujący się m.in. profesjonalnym tworzeniem znaków słowno-graficznych wytworzył znak oraz przeniósł na Wnioskodawcę wszelkie autorskie prawa majątkowe do wytworzonego znaku słowno-graficznego. Poza kosztami związanymi z nabyciem Prawa na podstawie wskazanej umowy o dzieło, Wnioskodawca nie poniósł innych kosztów związanych z nabyciem Prawa. Prawo jest wykorzystywane w działalności prowadzonej przez Zainteresowanego, tzn. udostępnia on Prawo na podstawie umowy licencyjnej innym podmiotom. Wnioskodawca nie osiągnął z tego tytułu jeszcze wynagrodzenia, gdyż termin płatności tego wynagrodzenia jeszcze nie nadszedł. Wnioskodawca rozważa obecnie dokonanie darowizny Prawa na rzecz swojego brata (dalej Brat).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right