Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2016, sygn. ITPP2/4512-1122/15-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-1122/15-2/PS

Wyłączenie z opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku ze zbyciem gospodarstwa rolnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2015 r. (data wpływu 2 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego w związku ze zbyciem gospodarstwa rolnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego w związku ze zbyciem gospodarstwa rolnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 sierpnia 2012 r. był Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie działalności rolniczej. W związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym dokonywał zakupów dotyczących prowadzonej działalności rolniczej, od których odliczał podatek naliczony. Podatek od zakupów maszyn rolniczych zaliczonych do środków trwałych został wykazany w deklaracjach za miesiące sierpień 2012 r., wrzesień 2012 r., III kwartał 2013 r. i I kwartał 2014 r. Dnia 1 sierpnia 2015 r. przekazał Pan gospodarstwo rolne synowi i całkowicie zrezygnował z prowadzenia gospodarstwa rolnego złożył Pan deklarację VAT-Z. Gospodarstwo zostało przekazane synowi w formie darowizny oraz w formie dzierżawy długoterminowej na okres 10 lat. W skład darowanego gospodarstwa weszły grunty rolne, maszyny, urządzenia, infrastruktura techniczna oraz wszelkie prawa związane z gospodarstwem (kredyty oraz zobowiązanie dotyczące kontynuowania prowadzenia gospodarstwa rolnego w związku z otrzymaną dotacją z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Dzierżawa dotyczy części gruntów rolnych oraz budynków gospodarczych wykorzystywanych do prowadzonej działalności rolniczej. Całkowicie zrezygnował Pan z prowadzenia gospodarstwa. Syn przejmując gospodarstwo rolne dnia 1 sierpnia 2015 r. był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i kontynuuje prowadzenie gospodarstwa rolnego, posiada wykształcenie wyższe rolnicze oraz inne uprawnienia do prowadzenia gospodarstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00