Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2016, sygn. ITPB3/423-73/13-1/16-S/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-73/13-1/16-S/AK
Czy wydatki poniesione przez Spółkę na wynagrodzenie dla firmy zewnętrznej za usługi doradcze w celu podwyższenia kapitału (pozyskanie nowego inwestora) oraz wydatki związane z wyjazdami związanymi z pozyskaniem inwestora mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów w spółce w dacie ich poniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów po uwzględnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 2016 r. sygn. akt II FSK 892/14 stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2013 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usługi doradcze w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 lutego 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usługi doradcze w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
X sp. z o. o. (Wnioskodawca, Spółka) w celu dalszego rozwoju swojej działalności postanowiła podjąć działania mające zapewnić jej dodatkowe wsparcie finansowe. W efekcie, podjęto starania celem wyłonienia optymalnej formy finansowania spółki oraz inwestora, który byłby skłonny objąć udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki, co spowodowałoby znaczny dopływ środków pieniężnych, pozwalając na rozwój i zwiększenie przychodów spółki. Spółka zawarła z podmiotem profesjonalnie zajmującym się doradztwem finansowym (Doradca) umowę, na mocy której doradca podjął się przeprowadzania szeregu działań o charakterze doradczym mających na celu m. in. wybór optymalnej formy finansowania spółki, poprawę standingu (tj. wizerunku) Spółki i pomoc w wyłonieniu inwestora (Umowa).