Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2016, sygn. 0461-ITPP2.4512.801.2016.1.RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. 0461-ITPP2.4512.801.2016.1.RS
Sposobu przeliczenia kwoty zaliczki wyrażonej w walucie obcej w fakturach za częściowe wykonanie robót.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2016 r. (data wpływu 31 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczący sposobu przeliczenia kwoty zaliczki wyrażonej w walucie obcej w fakturach za częściowe wykonanie robót - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przeliczenia kwoty zaliczki wyrażonej w walucie obcej w fakturach za częściowe wykonanie robót.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostawy towarów i świadczenia usług m. in. na rzecz podmiotów zagranicznych mających siedzibę na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, tj. dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej jako: WDT"). W związku z dokonywanymi transakcjami zdarzają się sytuacje, w których już po wystawieniu faktury VAT w walucie obcej konieczne jest ich skorygowanie, z powodu zmiany kwoty wykazanej na fakturze. Korekty wynikają m. in. z uznania reklamacji z powodu, np. uszkodzenia towaru w trakcie transportu, skorzystania z przydzielonego kontrahentowi rabatu, zwrotu towaru czy błędu rachunkowego. W takich sytuacjach, w zależności od powodu z jakiego została wystawiona faktura korygująca, Wnioskodawca ujmuje korekty na bieżąco albo wstecz. Jednakże w obu ww. przypadkach dokonuje przeliczenia wykazanej na korekcie kwoty po kursie historycznym, tj. kursie, który był stosowany przy fakturze pierwotnej, tj. kursie średnim danej waluty obcej ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, albo gdy faktura pierwotna była wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego to wówczas stosuje kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right