Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.08.2016, sygn. ITPP2/4512-498/16/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-498/16/RS

Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem usług hotelowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2016 r. (data wpływu 13 lipca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług hotelowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem usług hotelowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi określone w art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, a w szczególności organizowania imprez turystycznych polegających na przygotowywaniu i realizacji imprez turystycznych oraz na świadczeniu usług turystycznych. Usługi świadczone są wyłącznie na zlecenie biur turystycznych, które usługi zakupione od Spółki sprzedają swoim klientom - osobom fizycznym. Spółka nie posiada własnej bazy turystycznej. Wszystkie usługi potrzebne do realizacji zamówionych usług lub imprez turystycznych kupuje od innych podmiotów gospodarczych. Zorganizowane i realizowane imprezy turystyczne sprzedawane są w systemie VAT marża (art. 119 ustawy o VAT). Inne usługi turystyczne, takie jak np. usługi przewodnickie opodatkowane są VAT na zasadach ogólnych. Aktualnie Spółka otrzymała zamówienie na nabycie w swoim imieniu, lecz na rzecz osoby zamawiającej (biuro turystyczne) usług hotelowych. Bezpośrednim odbiorcą tych usług będą osoby fizyczne - klienci biura turystycznego, które usługi hotelowe nabyło od Spółki. Spółka nie posiada własnej bazy hotelowej, usługi hotelowe nabyła na siebie, ale na rzecz zamawiającego - biura turystycznego. Usługi hotelowe zostały refakturowane ze stawką 8% na rzecz biura turystycznego w tej samej cenie, w jakiej zostały nabyte. Czynność ta została wykonana w oparciu o przepis art. 8 ust 2a ustawy o VAT, który określa, że przedsiębiorca dokonujący odsprzedaży nie jest traktowany jako wyłącznie pośredniczący w usłudze, ale jako jej wykonawca. Refaktura usług hotelowych dokonana była w celu przeniesienia kosztów usługi, która przez biuro turystyczne sprzedawana będzie osobom fizycznym, korzystającym z jej usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00