Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2016, sygn. ITPP2/4512-258/16/AGW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-258/16/AGW

Brak opodatkowania sprzedaży w ramach postępowania egzekucyjnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2016 r. (data wpływu 11 kwietnia 2016 r.), uzupełnionym w dniach 11 maja i 13 czerwca 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży w ramach postępowania egzekucyjnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 11 maja i 13 czerwca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży w ramach postępowania egzekucyjnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani, jako komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w miejscowości S. postępowanie egzekucyjne w sprawie Km XXX przeciwko dłużniczce G. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą ZZZ z siedzibą w miejscowości S. przy ul. J. . Dłużniczka działalność gospodarczą rozpoczęła w dniu 6 sierpnia 2002 r., jest zarejestrowanym czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Dłużniczka w związku ze śmiercią swojej matki (zmarła w dniu 2 grudnia 2009 r.), nabyła w drodze dziedziczenia testamentowego spadek po ww. W skład mienia spadkowego wchodziło własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości S. przy ul. W. (dla lokalu tego nie jest prowadzona księga wieczysta). Sąd Rejonowy w miejscowości S. postanowieniem z dnia 15 grudnia 2010 r. (data prawomocności 6 styczeń 2011 r.), stwierdził nabycie przez dłużniczkę spadku po ww. zmarłej i tym samym nabycie przez nią m.in. mienia spadkowego w postaci ww. lokalu (prawa). Z uwagi na tryb nabycia dłużniczka nie korzystała z prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu ww. prawa do lokalu mieszkalnego. Według Pani wiedzy dłużniczka nie poniosła nakładów na ww. nieruchomość w kwocie przekraczającej 30% wartości ww. prawa. Nieruchomość była przedmiotem najmu. Dłużniczka dokonuje rozliczeń podatkowych w związku z dochodem uzyskiwanym z najmu ww. prawa (deklaracje PIT-28 i PIT-28/A). Komornik nie posiada wiedzy czy ww. nieruchomość (prawo) stanowi środek trwały działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużniczkę. Ww. ograniczone prawo rzeczowe zostało zajęte przez organ egzekucyjny na potrzeby postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużniczce. W najbliższej przyszłości planowana jest licytacyjna sprzedaż ww. prawa rzeczowego w ramach prowadzonej egzekucji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00