Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2016, sygn. ITPP3/4512-2/16-2/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-2/16-2/AT

Opodatkowanie zbycia nieruchomości w drodze zamiany.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2015 r. (data wpływu 4 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku opodatkowania czynności zbycia nieruchomości w formie zamiany jest nieprawidłowe;
  • zwolnienia od podatku czynności zbycia nieruchomości w formie zamiany jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności zbycia nieruchomości w formie zamiany oraz zwolnienia od podatku tej czynności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Gmina (dalej: Gmina, Wnioskodawca) jest jednostką samorządu terytorialnego, powołaną do realizacji określonych zadań publicznych. Jest podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej podatek VAT) i w konsekwencji składa do Urzędu Skarbowego w comiesięczne deklaracje VAT-7.

Na podstawie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 1990 r. Nr 32, poz. 191, ze zmianami - dalej p.w.u.s.t.), Gmina z mocy prawa stała się właścicielem szeregu nieruchomości. Nieruchomości te nabyła de facto nieodpłatnie w ramach procesu komunalizacji.

Z dniem wejścia w życie przywołanej ustawy, tj. 27 maja 1990 r, Gmina stała się więc właścicielem nieruchomości bez obowiązku zapłaty jakiegokolwiek wynagrodzenia. Należy przy tym zauważyć, że nastąpiło to z mocy prawa i niezależnie od woli Gminy w tym zakresie. Jak wynika bowiem z art. 5 ust. 1 p.w.u.s.t., mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00