Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2016, sygn. ITPB1/4511-1114/15/MPŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-1114/15/MPŁ
Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy w związku z otrzymaniem od Spółki, w wypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki lub jej likwidacji, składników majątku Spółki, w tym własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości lub własności samochodów, Wnioskodawca uzyska z tego tytułu, w momencie otrzymania ww. aktywów, przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2015 r. (data wpływu 17 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku w związku z likwidacją spółki jawnej / wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania składników majątku w związku z likwidacją / wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wspólnicy spółki jawnej (dalej Spółka), w tym Wnioskodawca, postanowili zaprzestać wspólnego prowadzenia działalności w związku z powyższym rozważają likwidację Spółki lub wystąpienie ze Spółki.
W obu wypadkach (likwidacji Spółki lub wystąpienia wspólnika) majątek Spółki nie będzie w całości wyprzedawany, a ważniejsze aktywa, przede wszystkim nieruchomości i samochody, zostaną wydane przez Spółkę jej wspólnikom (lub występującemu wspólnikowi) w naturze. Własność tych składników majątkowych (lub użytkowanie wieczyste) przeniesiona zostanie na mocy aktów notarialnych zawartych pomiędzy Spółką i jej obecnymi wspólnikami, a w przypadku aktywów, których przeniesienie nie wymaga formy aktu notarialnego, także na podstawie umów zawartych w innej formie, przede wszystkim pisemnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right