Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2016, sygn. ITPP2/4512-1008/15/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-1008/15/AW
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę udzielonych bonusów pośrednich oraz dokumentowanie udzielenia tych bonusów za pomocą noty uznaniowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2015 r. (data wpływu 22 października 2015 r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę udzielonych bonusów pośrednich oraz dokumentowania udzielenia tych bonusów za pomocą noty uznaniowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę udzielonych bonusów pośrednich oraz dokumentowania udzielenia tych bonusów za pomocą noty uznaniowej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka, będąca podatnikiem VAT czynnym, jest podmiotem gospodarczym zajmującym się przeładunkiem kontenerowym. Oferuje w szczególności usługi rozładunku, załadunku, przeładunku i składowania kontenerów.
Spółka podpisała z kontrahentem - spółką, należącą do grupy podmiotów zajmujących się międzynarodowym transportem morskim (zwaną dalej Kontrahentem), umowę o świadczenie usług przeładunku kontenerów. Umowa została zawarta na okres roku. Spółka planuje również zawieranie analogicznych umów w przyszłości. Zgodnie z postanowieniami umowy, faktura za świadczone usługi wystawiana jest przez Spółkę każdorazowo na polską spółkę z grupy kapitałowej, do której należy spółka będąca stroną przedmiotowej umowy. Spółka polska działa w tym zakresie na rzecz podmiotu zagranicznego, jako jego agent, jednakże we własnym imieniu, co wynika wprost z przedmiotowej umowy. Przedmiotowe usługi świadczone przez Spółkę są, co do zasady, dokumentowane fakturami z zastosowaniem stawki podatku w wysokości 0% (w przypadku spełnienia warunków wynikających z art. 83 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT).