Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2015, sygn. IPPB3/4510-822/15-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-822/15-2/MS
przychody z tytułu wniesienia do spółki jawnej wierzytelności; koszty uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2015r. (data wpływu 28 września 2015r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- przychodów - z tytułu wniesienia do spółki jawnej wierzytelności jest prawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów - w momencie zbycia przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu wniesienia do spółki jawnej wierzytelności oraz kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia przez Wnioskodawcę ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą w Polsce, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w listopadzie 2013r. Na dzień złożenia niniejszego wniosku Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca stanie się jednak podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlegającym w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania z dniem 1 listopada 2015r. - tj. z pierwszym dniem roku obrotowego Wnioskodawcy rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r. - zgodnie z art. 4 ust 1 Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym z dnia 8 listopada 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1387, dalej jako: Ustawa Zmieniająca). Niniejszy wniosek o wydanie interpretacji dotyczy zdarzenia przyszłego, które będzie miało miejsce po tej dacie. Dotyczy zatem skutków, które wystąpią dla Wnioskodawcy już jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą m.in. na zabezpieczaniu ryzyka kredytowego. W tym celu Wnioskodawca zawiera z kontrahentami umowy swapu ryzyka kredytowego (ang. Credit Default Swap, dalej: "SRK"). Na podstawie zawartych umów SRK Wnioskodawca przejmuje na siebie część ryzyka niespłacalności pożyczek udzielanych przez kontrahentów Wnioskodawcy. W zamian za przejęcie tego ryzyka Wnioskodawca otrzymuje określone wynagrodzenie (dalej: "Stałe Wynagrodzenie") - wyliczone jako procent od wartości zabezpieczanego portfela ustalony według klucza uwzględniającego (na podstawie dostępnych statystyk) prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. zdarzenia kredytowego, tj. zasadniczo - niespłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę.