Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2015, sygn. IPPB5/4510-827/15-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-827/15-4/MK
Czy planowany Podział Spółki przez wydzielenie majątku związanego z działalnością B do Spółki nabywającej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z poźn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji podziału spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji podziału spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
A. Polska Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, która podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
Głównym przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż produktów leczniczych. Działalność Spółki obejmuje w szczególności dwa obszary:
- dystrybucję produktów związanych z immunoglobuliną i leków związanych z leczeniem hemofilii (dalej: B), oraz
- dystrybucję produktów związanych m. in. z anestezjologią, biochirurgią, intensywną terapią, onkologią, (dalej: Działalność M.).
Oba wskazane obszary działalności zasadniczo różnią się od siebie przede wszystkim z uwagi na szczególny charakter produktów B, a co za tym idzie, specyfikę rynku, na którym działa Wnioskodawca w obszarze B. Specyfika ta wymaga innego podejścia do sprzedaży i dystrybucji produktów leczniczych oraz postępowania z tymi produktami, niż w zakresie produktów oferowanych w ramach Działalności M. Z tego względu od pewnego czasu działalność B, nie tylko u Wnioskodawcy, ale także w całej globalnej grupie kapitałowej, do której należy Wnioskodawca (dalej: Grupa"), konsekwentnie wyodrębnia się i uniezależnia od Działalności M.. W ramach Grupy, sukcesywnie działalność w obszarze B jest realizowana pod inną marką, niż Działalność M.. Konsekwentnie, produkty B są oznaczane etykietami z odrębnym nowym znakiem towarowym, podobnie jak wszelkie materiały handlowe i informacyjne. W konsekwencji także jakiekolwiek działania marketingowe zorganizowane są i realizowane odrębnie w stosunku do produktów B.