Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2015, sygn. IPPB6/4510-316/15-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-316/15-2/AZ

Czy ponoszone przez SKom, określone powyżej Koszty, dotyczące przedmiotowego projektu nieruchomościowego stanowić będą dla H. koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami ze sprzedaży przez SKom lokali i zbywanych wraz z nimi praw do korzystania z miejsc postojowych (w części odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy w zysku SKom) i w konsekwencji, będą potrącalne zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b i 4c ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2015 r. (data wpływu 9 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków ponoszonych przez Spółkę w ramach projektu deweloperskiego jako koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami  jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków ponoszonych przez Spółkę w ramach projektu deweloperskiego jako koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami.

We wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest komplementariuszem H. Spółka komandytowa (dalej: SKom). Zgodnie z umową spółki komandytowej udział Wnioskodawcy w zyskach SKom wynosi 0,02%. SKom została utworzona w celu realizacji projektu deweloperskiego, polegającego na nabyciu nieruchomości położonej na terenie A. (dalej: Inwestycja), obejmującej grunt (działkę) i postawiony na nim budynek mieszkalny (kamienicę), wybudowany w 1893 r., przeprowadzeniu jego remontu, modernizacji i rozbudowy, a następnie sprzedaży znajdujących się w nim lokali - opcjonalnie łącznie z prawem do korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym. Nabycie własności nieruchomości przez SKom miało miejsce w czerwcu 2015 r. Obecnie w budynku znajdują lokale mieszkalne oraz usługowe. Z cywilnoprawnego punktu widzenia nie stanowią one oddzielnego od budynku przedmiotu własności (nie zostały prawnie wyodrębnione). W okresie bezpośrednio poprzedzającym zakup nieruchomości przez SKom, kamienica była wydzierżawiona w całości przez poprzednich właścicieli spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która z kolei w ramach swojej działalności gospodarczej co najmniej część lokali wynajmowała podmiotom trzecim. Po zakupie SKom będzie przejściowo, nie dłużej niż do końca listopada 2015 r., wynajmować niektóre lokale dotychczasowym ich użytkownikom, z tytułu czego odpowiednio zdeklarowane i rozliczone zostaną przychody dla celów podatku dochodowego. Da to dotychczasowym najemcom potrzebny czas na zalezienie nowych lokali. Te umowy najmu zostaną rozwiązane przed rozpoczęciem prac budowlanych w pomieszczeniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00