Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2015, sygn. IPPB1/4511-1104/15-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-1104/15-2/AM

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż wypłaty z kapitału Spółki na jego rzecz kwoty odpowiadającej należnej mu części zysku wypracowanego przez Spółkę w okresie gdy wspólnikiem była zmarła Barbara S.-K. a także później w czasie gdy po jej śmierci ogół praw i obowiązków wspólnika przysługiwał wspólnie jej spadkobiercom (w tym Wnioskodawcy), dokonane już po planowanym przeniesieniu ogółu praw i obowiązków związanych z ich uczestnictwem w Spółce, nie będą stanowić dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z 21 września 2015 r. (data wpływu 24 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty na rzecz spadkobiercy zysków osiągniętych przez spółkę jawną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty na rzecz spadkobiercy zysków osiągniętych przez spółkę jawną.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Marek K. i Barbara S.-K. byli wspólnikami w spółce działającej pod firmą PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE "M." SPÓŁKA JAWNA (dalej: Spółka"). Barbara S.-K. zmarła w dniu 12.06.2013 r., w związku z czym na mocy art. 60 § 1 k.s.h. i § 16 ust. 2 umowy spółki z dnia 02.01.2002 r. obok drugiego, żyjącego wspólnika Marka K., do Spółki na miejsce zmarłego wspólnika weszli jej spadkobiercy. W efekcie prawa, które przysługiwały zmarłej, przysługują obecnie wszystkim jej spadkobiercom wspólnie. Spadkobiercami są synowie zmarłej (Wnioskodawca i Marcin K. -brat Wnioskodawcy) oraz jej mąż Marek K. (ojciec Wnioskodawcy). Nabyli oni spadek w części po 1/3 każdy, co stwierdza akt poświadczenia dziedziczenia z dnia 24.06.2013 r. Nabycie przez wyżej wymienione osoby ogółu praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w Spółce po zmarłej Barbarze S.-K. było przedmiotem zgłoszenia do urzędu skarbowego w trybie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w związku z koniecznością wypełnienia przesłanek zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego nabycia podatkiem od spadku. Zgodnie z brzmieniem § 11 umowy spółki z dnia 02.01.2002 r. wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w proporcjach - Marek K. - 50%, Barbara S.-K. - 50%. W związku ze wstąpieniem w miejsce zmarłej do Spółki jej spadkobierców - zysk, który jej przypadał (przypadłby) w myśl wyżej cytowanego postanowienia umowy, przypada obecnie jej spadkobiercom - proporcjonalnie do wielkości udziału każdego z nich w spadku. W doktrynie prawa gospodarczego wskazuje się, iż ogół praw i obowiązków wspólnika może być (...) przedmiotem nabycia na wspólność w częściach ułamkowych, co jest następstwem w szczególności spadkobrania (dziedziczenia)(...). Wspólni nabywcy uzyskują status wspólnika łącznego (zbiorowego), a stosunek członkostwa nawiązuje się w takim przypadku między spółką osobową oraz podmiotami nabywającym wspólnie (a nie każdym z osobna)"

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00