Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2015, sygn. IPPP1/4512-769/15-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
Podstawę opodatkowania ww. czynności dokonanych przez Spółkę po zarejestrowaniu TUW, stanowi zarówno kwota zwrotu wydatków na organizację administracji i sieci przedstawicielstw dokonanego przez TUW na rzecz Spółki jak również kwota prowizji wypłaconej Spółce - pomniejszone o kwotę podatku.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 maja 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2015 poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2015 r. (data wpływu 27 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- opodatkowania przeniesienia na T. rzeczy i praw nabytych w imieniu własnym lecz na rzecz T. jest nieprawidłowe,
- niezaliczenia zwrotu wydatków poniesionych przez Spółkę, dokonanego przez T. na rzecz Spółki do podstawy opodatkowania z tytułu wykonanych czynności jest nieprawidłowe,
- zaliczenia do podstawy opodatkowania otrzymanej prowizji za dokonane czynności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych przeniesienia na T. rzeczy i praw nabytych w imieniu własnym lecz na rzecz T.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Założyciele spółki (jednocześnie jej wspólnicy), będącej Wnioskodawcą są w trakcie powoływania towarzystwa (dalej: T.). Założenie T. wymaga podjęcia szeregu czynności, mających doprowadzić do utworzenia administracji T. i sieci jego przedstawicielstw. W tym celu założyciele powołali spółkę (Wnioskodawcę) i zawarli z nią umowę, na mocy której Wnioskodawca zobowiązał się do podjęcia szeregu czynności koniecznych do utworzenia administracji T. i sieci jego przedstawicielstw, według przedstawionych poniżej zasad.