Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2015, sygn. IPPP2/4513-4/15-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4513-4/15-2/BH
Wysokość podatku od wydobycia gazu ziemnego za dany miesiąc powinna zostać określona w oparciu o łączną ilość wydobytego w danym miesiącu gazu ziemnego wyrażoną w megawatogodzinach i określoną na podstawie pomiarów w punktach wprowadzenia odazotowanego gazu ziemnego do sieci przesyłowej lub bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej albo z chwilą załadunku gazu ziemnego na inny środek transportu , bez uwzględnienia ilości gazu ziemnego wysokometanowego, który został pobrany z sieci przesyłowej i następnie przesyłany przez węzeł rozdzielczy do odazotowni (ponieważ był już opodatkowany PWNK w momencie wprowadzenia do tej sieci bądź nie jest gazem wydobytym przez Spółkę i nie podlega opodatkowaniu - np. gaz importowany).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2015 r. (data wpływu 17 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od wydobycia niektórych kopalin w zakresie obliczania wysokości podatku od wydobycia gazu ziemnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od wydobycia niektórych kopalin w zakresie obliczania wysokości podatku od wydobycia gazu ziemnego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest przedsiębiorstwem zintegrowanym, prowadzącym działalność koncesjonowaną, polegającą m.in. na obrocie gazem (obrót hurtowy) oraz na poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów (głównie gazu oraz ropy naftowej). Działalność poszukiwawcza i wydobywcza Spółki prowadzona na terytorium Polski skupia się zasadniczo w dwóch oddziałach wydobywczych, a także w pozostałych oddziałach Spółki, głównie w Oddziale Geologii i Eksploatacji oraz w Oddziale (odazotownia). Obejmuje ona cały proces poszukiwania oraz wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż położonych na terytorium Polski, poczynając od przeprowadzenia analiz geologicznych, badań geofizycznych i wierceń, po zagospodarowanie i eksploatację złóż. Wydobyte węglowodory przygotowywane są (w odpowiednich procesach technologicznych) do sprzedaży prowadzonej głównie na rynku krajowym.