Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2015, sygn. IPPB5/4510-308/15-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-308/15-4/MK

Czy planowane przeniesienie wydzielonej części majątku Spółki w postaci Działu Nieruchomości, wraz ze związanymi z tym działem i jego działalnością należnościami i zobowiązaniami, w drodze wkładu niepieniężnego do nowo zawiązanej spółki z o.o. (Nowej Spółki) w zamian za udziały w Nowej Spółce nie będzie kreować dla Spółki przychodu (obowiązku podatkowego) wynikającego z art. 12 ust. 1 pkt 7 updop oraz, czy wniesienie powyższego aportu nie będzie również kreować przychodu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 updop?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2015 r. (data wpływu 3 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • kwalifikacji wydzielonego majątku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest prawidłowe,
  • skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do innej spółki podziału spółki przez wydzielenie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie

  • kwalifikacji wydzielonego majątku jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  • skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do innej spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka W. Sp. z o.o. (dalej zwana Spółką) prowadzi aktualnie działalność w zakresie wynajmu nieruchomości. Spółka posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce oraz jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce. Podstawowymi aktywami Spółki są dwie nieruchomości: lokal użytkowy o powierzchni użytkowej 37,07 m wraz z przynależnym udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej i gruntu (Lokal) oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu z posadowionym na nim budynkiem o powierzchni użytkowej 231 m, będącym własnością Spółki (Budynek). Przedmiotowe Nieruchomości są przedmiotem wynajmu, opodatkowanego stawką podstawową VAT. W związku z działaniami zmierzającymi do restrukturyzacji działalności Spółki i reorganizacji wewnętrznej struktury organizacyjnej, zarząd Spółki, w drodze stosownej uchwały, wyodrębnił w strukturze organizacyjnej Spółki Dział Nieruchomości prowadzący działalność polegającą na wynajmie i zarządzaniu budynkami i gruntami oraz przewidziany również do działalności inwestycyjnej polegającej na kupnie, budowie, rozbudowie i przebudowie budynków. Fakt utworzenia Działu Nieruchomości został uwzględniony w Regulaminie organizacyjnym Spółki, jak również Dział Nieruchomości posiada swój własny regulamin, w oparciu o który funkcjonuje. Pracą Działu kieruje jeden z członków zarządu Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00