Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2015, sygn. IPPB5/4510-183/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-183/15-2/MK
Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, planowany podział Spółki poprzez wydzielenie zgodnie z trybem określonym w art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie skutkować dla niej powstaniem przychodu w związku z przeniesieniem składników majątkowych Inwestycji D na Spółkę D?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2015 r. (data wpływu 2 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
P. sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca lub Spółka Dzielona) jest spółką kapitałową prowadzącą działalność m.in. w zakresie usług deweloperskich, wynajmu i zarządzania nieruchomościami oraz w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Jedynym udziałowcem Spółki jest H. B.V. - spółka kapitałowa z siedzibą w Holandii (dalej: Udziałowiec). Udziałowiec posiada również udziały m.in. w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Warszawie (dalej: Spółka D). W wyniku podziału Spółka Dzielona dokona przeniesienia części swojego majątku/ przedsiębiorstwa na Spółkę D, w zamian za co Spółka D wyemituje, a Udziałowiec obejmie udziały w podwyższonym kapitale Spółki D.
Spółka Dzielona jest obecnie zaangażowana między innymi w realizację dwóch kompleksowych przedsięwzięć budowlanych (projektów) polegających na budowie dwóch niezależnych od siebie budynków biurowo-usługowych wraz z towarzyszącą infrastrukturą tj. projektu C (dalej: Inwestycja C) oraz projektu D (dalej: Inwestycja D). Inwestycja C oraz Inwestycja D zwane są dalej łącznie Inwestycjami. Obie Inwestycje zlokalizowane są na jednej nieruchomości (objętej na dzień złożenia niniejszego wniosku jedną Księgą Wieczystą) będącej wyłączną własnością Spółki Dzielonej. Obecnie, na podstawie stosownego wniosku Spółki Dzielonej toczy się przed organami administracji postępowanie w przedmiocie dokonania podziału przedmiotowej nieruchomości na dwie działki ewidencyjne (podział geodezyjny). Docelowo planowane jest, że dla każdej z działek ewidencyjnych będzie urządzona odrębna Księga Wieczysta. Wnioskodawca podkreśla, że projektowany obecnie podział geodezyjny nieruchomości prowadzony jest w taki sposób, aby granice nowo powstałych nieruchomości były zgodne z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w oparciu, o które realizowane są Inwestycje. Do dnia wydzielenia podział geodezyjny działki winien być ukończony, natomiast procedura ustanowienia osobnej księgi wieczystej dla każdej z działek zostanie wszczęta, lecz na dzień wydzielenia może być nadal w toku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right