Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2015, sygn. IPPB6/4510-116/15-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB6/4510-116/15-2/AZ
momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej leasingu operacyjnego oraz momentu ujęcia do kosztów uzyskania przychodów nierozlicznej opłaty wstępnej w sytuacji przekształcenia umowy leasingu operacyjnego na umowę leasingu finansowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r, poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2015 r. (data wpływu 2 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej leasingu operacyjnego jest prawidłowe,
- momentu ujęcia do kosztów uzyskania przychodów nierozlicznej opłaty wstępnej w sytuacji przekształcenia umowy leasingu operacyjnego na umowę leasingu finansowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej leasingu operacyjnego oraz momentu ujęcia do kosztów uzyskania przychodów nierozlicznej opłaty wstępnej w sytuacji przekształcenia umowy leasingu operacyjnego na umowę leasingu finansowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
W dniu 25 sierpnia 2009 r. Sp. z o. o. (dalej: Pierwotny Dłużnik) zawarła z I (Polska) Sp. z o. o. (dalej: Finansujący) umowę leasingu operacyjnego (dalej: umowa leasingu operacyjnego), na podstawie której Finansujący wydał Pierwotnemu Dłużnikowi na okres 15 lat nieruchomość magazynową (grunty, budynki magazynowe i biurowe) do używania i pobierania pożytków w zamian za uiszczane przez Pierwotnego Dłużnika opłaty leasingowe. Harmonogram spłaty przez Pierwotnego Dłużnika wartości początkowej przewidywał 180 miesięcznych opłat leasingowych, przy czym suma wszystkich opłat leasingowych była wyższa niż wartość początkowa przedmiotu leasingu. Umowa leasingu spełniała więc kryteria wymienione w art. 17b updop. W umowie zawarto zapis, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje Finansujący.