Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2015, sygn. IPPB2/4514-301/15-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

W zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2015 r. (data wpływu 13 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: Wnioskodawca lub Nabywca) jest spółką prowadzącą działalność m.in. w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości oraz wynajmu nieruchomości własnych lub dzierżawionych.

Zarówno Nabywca, jak i Zbywca na dzień Transakcji będą posiadać status podatnika VAT w Polsce (zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni).

Obecnie Wnioskodawca prowadzi negocjacje dotyczące nabycia (dalej: Transakcja), w szczególności 3 budynków mieszkalno-usługowo-biurowych (dalej: Budynki) wraz z prawem wieczystego użytkowania działki gruntowej nr 12, na której Budynki są położone (dalej: Nieruchomość).

Nieruchomość jest obecnie w posiadaniu spółki, która podlega procesom restrukturyzacyjnym. Na moment przeniesienia prawa do rozporządzania Nieruchomością jak właściciel na rzecz Nabywcy, sprzedającym będzie spółka M. sp. z o.o. S.K.A. (dalej: Zbywca). Zakończenie procesu restrukturyzacyjnego planowane jest na koniec sierpnia 2015 r. Zbywca nabędzie przed Transakcją prawo własności Budynków oraz prawo użytkowania wieczystego Gruntu wskutek przeniesienia na Zbywcę przez T. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: T.), tj. obecnego posiadacza Nieruchomości, wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którego elementem będzie Nieruchomość. Transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zbywca będzie kontynuował wynajmowanie Nieruchomości. Ze względu na fakt, że Nieruchomość z perspektywy Zbywcy zostanie przeznaczona do sprzedaży w okresie krótszym niż 1 rok, nie zostanie ona ujęta jako środek trwały w ewidencji środków trwałych Zbywcy. Zbywca nie dokona jednak istotnych nakładów na Nieruchomość, w tym nakładów przekraczających 30% ich hipotetycznej wartości początkowej. Nie dojdzie zatem do ponownego pierwszego zasiedlenia w okresie posiadania Nieruchomości przez Zbywcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00