Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2015, sygn. IPPB2/4511-655/15-2/PW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-655/15-2/PW
Koszty uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2015 r. (data wpływu 6 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i jest jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Spółka posiada natomiast udziały w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: Udziały). Wnioskodawca jest zainteresowany nabyciem Udziałów od Spółki. Cena nabycia tych udziałów byłaby ustalona na warunkach rynkowych. Przy tym wnioskodawca nie posiada obecnie środków pieniężnych niezbędnych na sfinansowanie nabycia Udziałów. W związku z tym, wnioskodawca oraz Spółka rozważają przyjęcie rozwiązania polegającego na udzieleniu przez Spółkę wnioskodawcy oprocentowanej pożyczki na nabycie Udziałów. W ten sposób Wnioskodawca nabyłby Udziały, a z zysków generowanych dzięki nabytym Udziałom wnioskodawca miałby możliwość spłacania otrzymanej pożyczki wraz z należnymi odsetkami. Przyjęcie tego rozwiązania skutkowałoby tym, że powstałyby równoważne wzajemne wierzytelności po stronie wnioskodawcy oraz Spółki. Spółka miałaby wierzytelność wobec wnioskodawcy o zapłatę ceny za nabycie Udziałów, a wnioskodawca miałby wierzytelność wobec Spółki o wypłatę kwoty pożyczki. W konsekwencji na podstawie odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego takie wzajemne wierzytelności wnioskodawcy oraz Spółki uległyby zatem potrąceniu (kompensacie).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right