Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2015, sygn. IPPB3/4510-346/15-4/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-346/15-4/AG

w zakresie kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2015 r. (data wpływu 17 kwietnia 2015 r.) uzupełnionym na wezwanie z dnia 12 czerwca 2015 r. (data nadania 15 czerwca 2015 r., data doręczenia 17 czerwca 2015 r.) pismem z dnia 22 czerwca 2015 r. (data nadania 23 czerwca 2015 r., data wpływu 25 czerwca 2015 r.) - o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów (pytania oznaczone numerami od 1 do 4) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

S.A. (dalej: Spółka) planując zakup akcji podmiotu będącego jednym z jej głównych konkurentów biznesowych, zawarła umowę kredytową (dalej: Umowa Kredytowa) obejmującą kredyt na zakup ww. akcji oprocentowany według zmiennej stopy procentowej. W tej samej umowie przewidziana została możliwość skorzystania przez Spółkę z kredytu odnawialnego przeznaczonego na działalność obrotową Spółki. Obydwie części kredytu zostały wykorzystane przez Spółkę zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z ryzykiem wystąpienia przejściowych problemów z płynnością finansową, które mogłyby mieć bezpośredni wpływ na wywiązywanie się Spółki z jej zobowiązań oraz możliwość podejmowania działań związanych z rozwojem firmy, mając na względzie zagwarantowanie sobie możliwości wykorzystania dodatkowej sumy kredytu w razie potrzeby sfinansowania takich wydatków, Spółka zawarła w późniejszym okresie aneks do Umowy Kredytowej (dalej: Aneks). W praktyce, ze względu na mniejsze niż pierwotnie przypuszczano potrzeby, wypłacona została jedynie część zagwarantowanych Spółce środków, której zostały przeznaczone na spłatę jednej z rat ww. kredytu zaciągniętego na zakup akcji, a następnie podjęta została decyzja o rezygnacji z dalszego utrzymywania przez bank dostępności niewykorzystanych dotychczas środków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00