Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2015, sygn. IPPB3/4510-541/15-3/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-541/15-3/MC
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy Spółka po przekształceniu będzie miała prawo zaliczyć do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2015 r. (data wpływu 12 czerwca 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych po przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych po przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Polski, polskim rezydentem podatkowym, w przyszłości planuje przystąpić jako komandytariusz do spółki komandytowej (dalej jako: Spółka komandytowa). Spółka komandytowa, w której Wnioskodawca planuje zostać wspólnikiem powstanie w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka przekształcana). Spółka przekształcana w okresie przed przekształceniem otrzyma od swojego wspólnika w wyniku wniesienia przez niego aportu nieruchomości oraz znak towarowy (dalej jako: Przedmiot aportu). Wartość rynkowa Przedmiotu aportu będzie przekraczała nominalną wartość objętych udziałów w Spółce przekształcanej. W związku z tym nadwyżka wartości rynkowej Przedmiotu aportu zasiliła kapitał zapasowy Spółki przekształcanej (tzw. agio). Przedmiot aportu nie stanowi przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do ustalenia wartości początkowej Przedmiotu aportu w Spółce przekształcanej ma zastosowanie art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT, zgodnie z którym podatnik ustala wartość początkową z tym że nie może być ona wyższa niż wartość rynkowa otrzymanych aportem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Spółka komandytowa będzie kontynuowała działalność Spółki przekształcanej, wykorzystując w tym celu nabyte jako Przedmiot aportu nieruchomości i znak towarowy.