Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2015, sygn. IPPB5/4510-372/15-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Różnice kursowe związane z rozliczeniami w systemie cash poolingu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. . z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2015 r. (data wpływu 22 kwietnia 20145r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku możliwości rozpoznania różnic kursowych z tytułu rozliczeń w systemu cash poolingu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych związanych z rozliczeniami w systemie cash poolingu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka C (dalej Spółka lub Wnioskodawca) wspólnie z innymi spółkami w Grupie Kapitałowej C, zawarła umowę cash poolingu (dalej Umowa) z bankiem mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej Bank), dotyczącą zarządzania płynnością finansową powiązanych kapitałowo podmiotów (tzw. usługa cash poolingu), prowadząc wspólny rachunek walutowy w USD. Usługa świadczona jest przez Bank na rzecz grupy podmiotów powiązanych (zwanych dalej Uczestnikami), którzy posiadają w Banku bieżące rachunki bankowe w USD.

Spółka zgodnie z Umową, pełni funkcję Agenta struktury (dalej Agent), który również może występować w roli Uczestnika (z wykorzystaniem Rachunku pomocniczego Agenta). Rozliczenia w strukturze w ramach cash poolingu, odbywają się poprzez przeznaczony wyłącznie do tego celu rachunek prowadzony przez Bank na rzecz Agenta (zwany dalej Rachunkiem głównym Agenta). Wnioskodawca, jako Agent na mocy postanowień Umowy deklaruje gotowość do nabywania od Banku jego wierzytelności wobec Uczestników oraz przejmowania długu Banku wobec Uczestników, czyli posiadaczy rachunków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00