Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2015, sygn. IPPB5/4510-320/15-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-320/15-2/PS
Opodatkowania środków pieniężnych uzyskiwanych przez Wnioskodawcę od Spółki w ramach świadczenia przez Spółkę usługi polegającej na obsłudze Wierzytelności, które Spółka uzyskała tytułem spłat przez Pożyczkobiorców Wierzytelności nabytych przez Wnioskodawcę w świetle umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2015 r. (data wpływu 7 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania środków pieniężnych uzyskiwane przez Wnioskodawcę od spółki polskiej w ramach świadczenia przez spółkę polską usługi polegającej na obsłudze Wierzytelności, które spółka polska uzyskała tytułem spłat przez Pożyczkobiorców Wierzytelności nabytych przez Wnioskodawcę jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania środków pieniężnych uzyskiwane przez Wnioskodawcę od spółki polskiej w ramach świadczenia przez spółkę polską usługi polegającej na obsłudze Wierzytelności, które spółka polska uzyskała tytułem spłat przez Pożyczkobiorców Wierzytelności nabytych przez Wnioskodawcę.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka S.A. ("Wnioskodawca") jest spółką z siedzibą w Luksemburgu, posiadającą rezydencję podatkową w tym kraju (co potwierdzał będzie odpowiedni certyfikat rezydencji). Wnioskodawca nie posiada w Polsce siedziby działalności gospodarczej, ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany dla celów polskiego podatku VAT. Wnioskodawca nie posiada w Polsce także zakładu w rozumieniu przepisów Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, czyli stałej placówki, przez którą całkowicie iub częściowo prowadzona jest działalność Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest spółką celową, której przedmiotem działalności jest, w szczególności, partycypacja w transakcjach sekurytyzacji wierzytelności. P. Sp. z o.o. (dalej: "Spółka") jest firmą prowadzącą działalność w zakresie udzielania pożyczek, w szczególności, na rzecz polskich osób fizycznych będących konsumentami ("Pożyczkobiorcy"). Spółka podjęła decyzję o przystąpieniu do transakcji sekurytyzacji wierzytelności, której ceiem jest zrefinansowanie portfolio pożyczek, które zostały już udzielone bądź zostaną udzielone w przyszłości ("Sekurytyzacja"). Przedmiotowa Sekurytyzacja stanowi kompleksową transakcję finansową, w której skład wchodzi zbycie (sprzedaż) przez Spółkę wierzytelności pożyczkowych do Wnioskodawcy w zamian za przekazanie do Spółki finansowania uzyskanego przez Wnioskodawcę poprzez emisję papierów dłużnych. Wierzytelności będące przedmiotem Sekurytyzacji wynikać będą z pożyczek udzielonych przez Spółkę Pożyczkobiorcom i stanowić one będą roszczenia w stosunku do Pożyczkobiorców przede wszystkim o spłatę kwot głównych pożyczek wraz z należnym oprocentowaniem, prowizjami oraz opłatami (dalej łącznie: "Wierzytelności").