Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2015, sygn. IPPP3/443-1071/14-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1071/14-2/KB
w zakresie opodatkowania transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2014 r. (data wpływu 27 października 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 października 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności jest produkcja i dystrybucja produktów żywnościowych pod rozpoznawalnymi na rynku markami. W ofercie Spółki znajduje się aktualnie około 1500 produktów, w tym m.in. kawa, lody, słodycze, odżywki dla dzieci, wyroby kulinarne, karmy dla psów i kotów oraz inne wyroby spożywcze. Dystrybucja produktów odbywa się zarówno na terenie kraju, jak również na rynki zagraniczne w ramach Unii Europejskiej, jak również do krajów trzecich (poza UE).
W przypadku sprzedaży poza granice kraju, Spółka niejednokrotnie korzysta z pośredników znających specyfikę zagranicznych rynków i konsumentów (Pośrednicy). Pośrednicy są podmiotami zagranicznymi (z UE lub poza UE) zarejestrowanymi dla celów VAT na terenie innego niż Polska kraju UE. Na wstępnym etapie produkty wytwarzane są na terenie Polski w jednym z zakładów produkcyjnych Spółki, a następnie wysyłane bezpośrednio z fabryki/magazynu Spółki do finalnego odbiorcy w kraju przeznaczenia - poza Polskę na teren innego kraju UE lub poza UE (te ostatnie zwane dalej: Dostawy Łańcuchowe I). W pierwszym przypadku, finalni odbiorcy produktów są zarejestrowani dla celów VAT na terenie innego niż Polska i innego niż Pośrednicy kraju UE (Dostawy Trójstronne), Alternatywnie, finalni odbiorcy produktów na terenie UE są zarejestrowani dla celów VAT na terenie tego samego kraju UE (innego niż Polska), co Pośrednicy (Dostawy Łańcuchowe II). We wszystkich opisanych przypadkach Spółka wystawia fakturę sprzedaży na Pośrednika (pierwsza dostawa), który w ramach własnego przedsiębiorstwa i umów handlowych z finalnymi odbiorcami towarów odsprzedaje (druga dostawa) towary wyprodukowane przez Spółkę tym odbiorcom. Co do zasady Spółka nie dysponuje informacjami o warunkach dostaw pomiędzy Pośrednikami, a finalnymi odbiorcami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right