Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2015, sygn. IPPB2/4514-238/15-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4514-238/15-2/MZ
Należy stwierdzić, że nabycie Przedsiębiorstwa SKA w drodze umowy datio in solutum nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2015 r. (data wpływu 3 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Przedsiębiorstwa SKA w drodze umowy datio in solutum - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Przedsiębiorstwa SKA w drodze umowy datio in solutum.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką komandytową. W przyszłości Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia swojej formy prawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie Spółka zamierza wyemitować obligacje (dalej: Obligacje) na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Zapłata ceny emisyjnej obligacji zostanie dokonane w całości lub w części poprzez przeniesienie na rzecz Spółki przedsiębiorstwa SKA (dalej: Przedsiębiorstwo SKA) w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 121; dalej: KC). Przeniesienie Przedsiębiorstwa SKA jako zapłata ceny emisyjnej za Obligacje zostanie dokonane poprzez zastosowanie instytucji datio in solutum, która w prawie polskim jest opisana w art. 453 KC. Zgodnie z brzmieniem ww. przepisu, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right